Încarc Evenimente
  • Acest eveniment a trecut.

Slavnost Rumunu v České republice 2023

10. 9. 2023 @ 13:30 - 21:00

TISKOVÁ ZPRÁVA

ARRC – Sdružení Rumunů v České republice, pořádá v Praze dne 10. 09. 2023 od 13.30 do 21.00 hodin Slavnost Rumunu v České republice.

Slavnost se bude konat na Praze 5, na terase za Národopisným muzeem Národního muzea, adresa: Letohrádek Kinských, Kinského zahrada 98, 150 00 Praha 5.

Akce je financovaná  DPRP – Odbor rumunské vlády pro Rumuny z diaspory a je pod záštitou Velvyslanectví Rumunska v Praze a MČ Praha 5, a dále probíhá ve spolupráci s Národním muzeem.

Slavnost poctí svou účastí: Její excelence, velvyslankyně Rumunska v Praze, Jeho excelence, velvyslanec Moldavské republiky v Praze, zástupci vedení MČ Praha 5, vedoucí Národopisného oddělení Národního muzea, ředitel ICR Praga, zástupce CIOFF ČR, redaktor Rádio Ostrava pro tradiční kulturu, ředitelé několika folklorních festivalů v ČR, CEO – OMV ČR, COCA COLA a Pilsner Urquel z pozice sponzorů.

Umělecký program představí Soubor lidových písní a tanců „Plaiurile Mioriței“ z města Buzău (Rumunsko), kterého bude doprovázet náměstek ředitele Centra kultury a umění župy Buzău.

Spolu se souborem se zúčastní i lidová umělkyně paní Amelia PAPAZISSU, která byla vyhlášena organizací UNESCO jako Živý lidský poklad, a která se specializuje  na látky z kozích srstí, dále pan Emil Ciubotaru, známý malíř z města Buzău v Rumunsku.

Svou účast oznámily také skupiny „Moldovenii in Praga – Moldavané v Praze“, prezentující jak folklorní tak etno písně, pražská rocková skupina „30 Music Street“ a dětská taneční skupina „LYRA Dance Group“.

Svoje aktivity si najdou i děti, které budou mít svůj prostor ve speciálním stanu, kde pod dozorem rodičů budou kroužky dovednosti v oblasti vaření, jazykové i sportovní. V dětském knihkupectví bude možné zakoupit knihy pro děti v rumunštině.

V rámci programu bude připravena tombola s mnoha cenami.

Během celého kulturního programu slavností bude pro účastníky k dispozici velmi bohatá nabídka tradičních rumunských jídel, zákusků a nápojů, včetně rumunských vín. Některá byla na soutěži  „Vinařské Litoměřice 2023“ nedávno oceněna 5 zlatými a dvěma stříbrnými medailemi.

Těšíme se na Vás!

ŘÍDÍCÍ VÝBOR

Praha, dne 23. 08. 2023

10. 9. 2023 @ 13:30 - 21:00

Organizatori

Asociatia Romanilor din Republica Ceha
Ambasada României la Praga
Biblioteca Prichindeilor din Republica Ceha

Loc de desfășurare

Terasa din spatele Muzeului National de Etnografie al Muzeului National
Kinsky Summer Palace, Kinsky Folly, Kinského zahrada 98
Praha 5 Prague, Europe 15000 Česká republika
+ Hartă Google
+420778742918